Aktuálně: Studenti pomohou obchodníkům v centru města se zimní výlohou
Město Plzeň nabízí obchodníkům v centru možnost spolupráce se studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara při zpracovávání návrhů pro výkladní skříně. Jedná se o dílčí projekt koncepčního dokumentu, kterým chce městská správa přispět k oživení a zatraktivnění historického jádra. Poprvé si součinnost s kreativními lidmi z fakulty vyzkoušeli dva podnikatelé na jaře letošního roku. Nyní by měla být tématem zima, případně projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, který bude v lednu zahájen.
„Centrum je alfou a omegou každého města. Jsme si vědomi toho, že se jedná o důležitý veřejný prostor, proto byl v roce 2012 schválen koncepční dokument, který obsahuje návrh řady opatření k jeho oživení a zatraktivnění,“ uvádí technický náměstek primátora Pavel Šindelář a připomíná některá z nich, která se již podařilo naplnit: „Zlepšili jsme podmínky pro možnost umístění restauračních předzahrádek, přívětivější je vzhled trhových stánků a opravená Riegrova ulice se v nejbližší době stane pěší zónou.“ Postupnými kroky se město snaží naplňovat základní myšlenku schváleného dokumentu, jíž je rozvoj kulturní, společenské a obytné funkce doplněné o komerční činnost.
Mezi dílčí projekty, které mají posunout dál atraktivitu lokality, je zprostředkování spolupráce mezi obchodníky a studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. První výsledky byly k vidění na jaře letošního roku. „Výlohy s velikonoční tématikou navržené studentkami fakulty byly zajímavé a nepřehlédnutelné,“ podotýká náměstek. I proto se město rozhodlo získat obchodníky pro spolupráci podruhé. Tentokrát s námětem zima nebo projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.
Podle náměstka Šindeláře už město studenty, kteří mají o takovou spolupráci zájem, oslovilo. „Nyní záleží na podnikatelích, jestli výzvu, jejímž prostřednictvím mohou přilákat do svých obchodů další zákazníky, přijmou. Studenti jsou připraveni výlohy stylizovat do aktuálních trendů,“ dodává Šindelář.
Plzeň chce být moderním městem, které dokáže zaujmout svým centrem, učinit ho příjemným a zajímavým pro obyvatele, návštěvníky i obchodníky. Chce zvýšit atraktivitu jednotlivých ulic a nabídnout nové možnosti nákupu, kulturního vyžití či relaxace tak, aby všichni společně mohli těžit z tradice a významu, který tento prostor po staletí měl a má.
V případě zájmu se obchodníci mohou obracet na Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (tel.: 378 035 001).
O projektu
„Plzeň, centrální oblast města a její oživení“ je koncepční dokument, který obsahuje návrh řady opatření k oživení centra města a jeho zatraktivnění jak pro obyvatele, tak návštěvníky.
Základní filosofií je zachování a rozvíjení kulturní, společenské a obytné funkce centra, která by měla být doplněna vhodnou komerční činností.
Na základě podrobné analýzy stávajícího stavu a definování předností, problémů a příležitostí centra, byly stanoveny hlavní zásady a principy oživení v rámci těchto oblastí:
- urbanistická struktura – architektura,
- veřejná prostranství,
- zeleň,
- doprava,
- čistota,
- bezpečnost,
- ekonomické aspekty.
Dokument obsahuje textovou a grafickou část. Hlavním je návrhový výkres, který předkládá komplexní názor na budoucí řešení a vzhled centrální oblasti. Samostatný výkres je pak zpracován pro každou z výše uvedených oblastí. V textové části jsou shrnuty a vysvětleny principy návrhu a mimo jiné uvedeny tabulky jednotlivých ulic s náměty na jejich úpravu či řešení stávajících problémů nebo např. výčet funkcí, které by měly být v centru upřednostňovány a podporovány. (viz Dokumenty ke stažení)
Dokument zpracoval Útvar koncepce a rozvoje města Plzně a byl schválen usnesením Rady města Plzně č. 43 ze dne 5. ledna 2012.
V lednu roku 2012 vstoupila v platnost také Pravidla pro vzhled a umístění restauračních předzahrádek v centru města Plzně. V těchto pravidlech jsou řešeny možnosti umístění předzahrádek, jejich vizuální stránka, výběr vhodných materiálů pro mobiliář, oplocení, doplňky, vzhled a pojetí stínících prvků a možnosti uplatnění reklamy. Po téměř roční zkušební době, na konci roku 2012, bylo třeba dokument aktualizovat a vyřešit případné nejasnosti. V prosinci 2012 proto Rada města Plzně schválila aktualizovaný dokument, který je pro provozovatele restauračních předzahrádek závazný od ledna 2013. Obsahuje zejména změny týkající se mobiliáře a stínících prvků. Vyloučeno bylo celoplastové provedení nábytku, reklama, která nesouvisí s provozovnou, reklamní loga na stínících prvcích byla omezena velikostně i barevně, upřednostněna pak byla loga provozoven a místní názvy.
V souvislosti se všemi výše uvedenými fakty a také v souvislosti s uvažovanými změnami v dopravním systému v oblasti kolem náměstí, se Útvar koncepce a rozvoje města Plzně zabýval zhmotněním myšlenky oživení do vizuálně zajímavé formy. Proto vznikla animace projektu „Oživení centrální oblasti města Plzně“, která ukazuje dnešní realitu konkrétních ulic a mění ji na možnou podobu v budoucnosti, chce nastínit možnosti využití veřejnou prostoru, nabídnout představu nových zážitků uvnitř města. Cílem této animace je nabídnout podněty k diskusi, která zaujme široké spektrum veřejnosti a umožní nalezení nové tváře centra města.
oddělení stanovisek
tel. :+420 378 225 018e-mail: mikovae@plzen.eu
4. 11. 2013 v 16 h: pozvánka na diskuzi s veřejností k Oživení centrální oblasti Plzně
Projekt oživení centrální oblasti města Plzně - video animace
Předzahrádky v létě 2011 - Martinská | ||
Předzahrádky v létě 2011 - Riegrova | ||
Předzahrádky v létě 2011 - sady Pětatřicátníků | ||
Předzahrádky v létě 2011 - Americká | ||